Właścicielem sklepu internetowego jest Pro-Medica Sp. z o.o. ul. Łukowska 2c/13, 04-113 Warszawa.

Wybrane produkty

Respirator urządzenie, które ratuje życie.

Respirator urządzenie, które ratuje życie.

Respirator, zwany również wentylatorem, jest urządzeniem medycznym, którego celem jest pomoc pacjentowi w oddychaniu. Respirator kontroluje ilość powietrza, które pacjent dostaje oraz jego tempo, a także umożliwia pacjentowi oddychanie przez maskę lub rurkę wprowadzaną do jamy ustnej lub nosowej.

Pierwszy projekt urządzenia działającego jak respirator sporządził w XV wieku Leonardo da Vinci, a pierwszego opisu wentylacji przerywanym ciśnieniem dokonał Andreas Vesalius w 1555 roku. Z kolei pierwszy działający respirator był wynalazkiem Jeana-François Pilâtre de Roziera, dokonanym na początku lat 80. XVIII wieku. Model ten wykorzystał następnie z powodzeniem na potrzeby pruskiego górnictwa Alexander von Humboldt, był on używany od 1799 roku. Kolejnym wynalazcom, który podjął próby stworzenia urządzenia na potrzeby ratowania życia był George’a Westinghouse Jr., amerykański przemysłowiec i wynalazca. Zbudował on w 1883 roku respirator, aby ratować górników, którzy byli uwięzieni w kopalni po wybuchu metanu. Respirator Westinghouse’a był jednym z pierwszych skonstruowanych przez człowieka urządzeń służących do podtrzymywania oddychania.

Natomiast pierwszy respirator tzw. „żelazne płuco” który pracował już na zasadzie wytwarzania ujemnego ciśnienia dookoła klatki piersiowej skonstruowali Philip Drinker i Louis Shaw z Uniwersytetu Harvarda w Cambridge koło Bostonu w 1928 roku. Urządzenie to miało służyć do resuscytacji osób porażonych prądem, bądź zatrutych gazem.

Dziś respiratory są stosowane u pacjentów z poważnymi chorobami układu oddechowego, takimi jak zapalenie płuc, zatrucie tlenkiem węgla, zapalenie opon mózgowych, udar mózgu, czy w trakcie zabiegów chirurgicznych. Ponadto świetnie się sprawdzają u pacjentów z niedotlenieniem lub niewydolnością oddechową, a także w trakcie reanimacji.

Istnieje kilka rodzajów respiratorów, w tym:

  • Respirator mechaniczny: Jest to najczęściej stosowany typ respiratora, który wykorzystuje silnik elektryczny do pompowania powietrza do pacjenta. Ten rodzaj respiratora może być używany przez pacjentów z różnymi rodzajami chorób układu oddechowego.
  • Respirator tlenowy: Jest to rodzaj respiratora, który wykorzystuje tlen do wspomagania oddychania pacjenta. Ten rodzaj respiratora jest często stosowany u pacjentów z niedotlenieniem lub niewydolnością oddechową.
  • Respirator CPAP (Continuous Positive Airway Pressure): Jest to rodzaj respiratora, który wykorzystuje ciągły pozytywny ciśnienie w drogach oddechowych pacjenta, aby ułatwić oddychanie. Ten rodzaj respiratora jest często stosowany u pacjentów z bezdechami sennymi.
  • Respirator BIPAP (Bi-level Positive Airway Pressure): Jest to rodzaj respiratora, który wykorzystuje różne poziomy ciśnienia w drogach oddechowych pacjenta w czasie oddychania in- i wydechowego. Ten rodzaj respiratora jest często stosowany u pacjentów z bezdechami sennymi, ale także u pacjentów z innymi problemami oddechowymi.
  • Respirator Invasive: Jest to rodzaj respiratora, który wymaga wprowadzenie rurki do dróg oddechowych pacjenta, takich jak tracheotomia lub intubacja. Ten rodzaj respiratora jest często stosowany u pacjentów z ciężkimi chorobami układu oddechowego lub u pacjentów, którzy nie mogą oddychać samodzielnie.

 

Jeszcze do niedawna respiratory, głównie ze względu na swoje rozmiary, mogły być używane tylko w szpitalu i głównie na oddziałach intensywnej terapii. Obecnie, dzięki postępowi medycyny i technologii, leczenie respiratorem może być stosowane także w karetkach oraz w warunkach domowych. Współczesne respiratory mają niewielkie rozmiary, są lekkie i niezawodne.

Co więcej dzięki opracowanym zasadom postępowania medycznego umożliwiają skuteczne i bezpieczne dla pacjenta stosowanie wentylacji mechanicznej poza szpitalem.

W naszej ofercie posiadamy kilka opcji respiratorów wysokiej jakości, w bardzo atrakcyjnej cenie. Ponadto pomagamy pozyskać refundację z NFZ lub finansowanie.

You must be logged in to post a comment.